Jesteś tutaj: Start / O nas / Działalność

Działalność

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu jest samorządową instytucją kultury, powołaną uchwałą z 2019 r. MOKTiS zajmuje się realizowaniem działań w sferze szeroko pojętej kultury na terenie Otwocka. Naszym zadaniem jest również edukacja kulturalna poprzez między innymi sztukę.

Koncert z okazji 100-lecia Otwocka

W ramach Miejskiego Ośrodka Kultury, Turystyki i Sportu funkcjonują placówki:

Placówka muzealna „Muzeum Ziemi Otwockiej”. Do podstawowych zadań tej placówki należą: zbieranie, opracowywanie i udostępnianie eksponatów związanych z historią Otwocka. W ramach działalności podstawowej przygotowane zostaną wystawy monograficzne poświęcone historii miasta, zarówno w samej placówce, jak również wystawy plenerowe umieszczone w przestrzeni miejskiej. Obok wystaw historycznych znajdą się tu również ekspozycje artystów otwockich.

Muzeum Ziemi Otwockiej

Obok Podstawowej działalności placówka przeprowadza szereg działań popularyzujących historię miasta i kulturę. Wśród nich są: wycieczki, popularne bardzo wśród dzieci – warsztaty etnograficzne i archeologiczne oraz spacery monograficzne po mieście, zarówno piesze jak i rowerowe.
Ostatnim większym elementem działalności Muzeum są organizowane wydarzenia: cykl otwartych imprez etnograficznych związanych z kolejnymi świętami polskiego kalendarza, Noc Muzeów, Piknik Archeologiczny, Otwocka Gra Miejska, Odcienie Andriollego i inne.
Muzeum Ziemi Otwockiej przygotowuje i publikuje książki poświęcone historii Otwocka a także prowadzi internetowe serwisy poświęcone dziejom miasta.

 

Klub „Smok”. Do podstawowych zadań tej placówki zaliczyć możemy przede wszystkim prowadzenie edukacji poprzez liczne zajęcia stałe: plastyka, zajęcia rzeźby, zajęcia muzyczne, zajęcia komputerowe, zajęcia taneczne, maluszkowo, zajęcia teatralne, zajęcia kulinarne.
Obok działalności sekcyjnej Klub realizuje wydarzenia: koncerty rockowe i inne, spotkania kolekcjonerskie, wystawy plastyczne i fotograficzne. Dodatkowo Klub „Smok” realizuje obecnie kilka cykli wydarzeń. Wśród nich są: spotkania z podróżnikami, całodniowe warsztaty muzyczne z kolejno zapraszanymi artystami, cykl koncertów jazzowych oraz kulturalne wycieczki dla najmłodszych.

W ramach Klubu „Smok” funkcjonuje Otwocka Orkiestra Dęta. Orkiestra gra utwory klasyczne, patriotyczne a także muzykę współczesną i filmową. Orkiestra jest ozdobą wielu wydarzeń organizowanych na terenie miasta i nie tylko.

Klub „Smok” jest również siedzibą Otwockiego Uniwersytetu III Wieku. Uniwersytet funkcjonuje od 2006 roku i zrzesza blisko setkę uczestników. Studenci uczestniczą w organizowanych stale wykładach, zajęciach a także wycieczkach fakultatywnych. Uniwersytet prowadzi ponadto zajęcia w sekcjach: turystycznej, Nordinc Walking, kulturalno-oświatowej, gimnastycznej, komputerowej i plastycznej.

 

Klub „Mlądz”. Podstawowa działalność placówki skupia się na organizacji następujących zajęć dla dzieci i dorosłych: plastyka, zajęcia z wikliny, zajęcia taneczne, maluszkowo, zajęcia teatralne i zajęcia muzyczne.

Obok działalności sekcyjnej Klub realizuje wydarzenia: koncerty, warsztaty otwarte, wystawy plastyczne i fotograficzne. Dodatkowo Klub „Mlądz” realizuje projekty zawierające elementy związane z kulturą ludową Kołbielszczyzny. Są to zajęcia, warsztaty oraz wydarzenia i imprezy.

Przy klubie funkcjonuje również Ludowy Zespół Śpiewaczy „Mlądz”, który skupia kilkanaście osób. Zespół kultywuje tradycje ludowe i reprezentuje wysoki poziom o czym dobitnie świadczą liczne nagrody zdobywane w przeglądach i konkursach na terenie kraju.

Zespół Śpiewaczy

 

Amatorski Teatr Miejski w Otwocku. Placówka cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Otwocka. Frekwencja na organizowanych wydarzeniach w roku 2017 przekroczyła 30.000  osób.

Aktorzy Amatorskiego Teatru im. Stefana Jaracza

Teatr prowadzi cztery grupy aktorskie kierowane przez wykwalifikowanych reżyserów. Dużym zainteresowaniem cieszą się również warsztaty aktorskie, na które regularnie uczęszcza około stu uczestników w wieku zarówno wczesnoszkolnym, jak również licealnym.

Teatralne grupy własne realizują od ośmiu do dziesięciu premier rocznie, które cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności o czym świadczą wypełnione po brzegi sale. Oferta spektakli jest zróżnicowana. Na deskach teatru możemy zobaczyć zarówno dramaty, komedie jak i musicale, od form awangardowych do klasyki. 
Obok teatralnej działalności własnych grup, Teatr realizuje spektakle w wykonaniu teatrów zawodowych z całej Polski.
Obok działalności czysto teatralnej sala widowiskowa gości często kabarety i zespoły muzyczne. Odbywają się również wydarzenia poświęcone filmom a także spotkania z ludźmi polskiej kultury i sztuki.

Budynek Teatru jest również siedzibą Chóru Kameralnego „Concordia” istniejącego od roku 1997.

Chór

 

Kino Oaza

Kino jest najnowszym projektem  realizowanym przez MOKTiS.  Kino działa w budynku Teatru im. Stefana Jaracza w Otwocku i posiada jedną salę z 176 miejscami z których 37 znajduje się na balkonie. Sala jest wentylowana i klimatyzowana. Projekcje filmowe odbywają się w systemie 2D a wysokiej klasy nagłośnienie doskonale współgra ze znakomitą akustyką sali. Kino dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kino należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz powstało dzięki dofinansowaniu z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Kino rozpoczęło działalność w 11 stycznia 2018 r.